Filtr DPF/FAP
Filtr pevných částic je označován zkratkou DPF nebo FAP. Jedná se o keramickou vložku, která zachycuje pevné částice proudící z výfukového systému, díky němuž z koncovky výfuku vychází téměř čistý, neškodný vzduch. U dieselových motorů se filtry pevných částic montují od roku 2010, u benzinových pak od roku 2018. Hlavním úkolem DPF je tedy zamezení průchodu prachových a škodlivých částic do ovzduší, čímž se snižují i samotné emise automobilu.
Jak poznám, jestli má vůz DPF
Fyzická kontrola
Nejjednodušším způsobem je fyzická kontrola vozidla. Filtr pevných částic se obvykle nachází pod vozidlem v blízkosti motoru. Doporučujeme si předem ověřit, jestli váš vůz a daná motorice má být vybavena DPF a jak má vypadat. Často dohledáte i přesné místo, kde jej můžete najít.
Diagnostika
Díky čidlu spalin, které je umístěno před i za filtrem pevných částic, se pomocí diagnostiky dozvíte, jestli filtr funguje korektně – tudíž odhalíte i jeho přítomnost.
Servis
Další možnost je kontaktovat autorizovaný servis, kde by vám dle VIN kódu měli ověřit, zda má vůz filtr pevných částic či nikoliv.
Vůz by měl být vybaven DPF, ale nemá jej
Jestliže kupujete ojeté auto, předem si zjistěte, jestli daná motorizace má mít od výroby filtr pevných částic. Vůz, jenž je zbaven DPF, s největší pravděpodobností technickou prohlídkou neprojde. Vás by tak čekaly nemalé výdaje s opravou. Mějte na paměti, že odstranění filtru pevných částic je nezákonné.